BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

روایت یک قتل

شب گذشته ابوالقاسم شفیع چند دهه پس از ترور سعید عسگر درگذشت.

0

ابوالقاسم شفیعی رئیس‌خانه سنگ ایران، شب گذشته در اثر کرونا فوت کرد. او باید دو دهه قبل چهره در نقاب خاک می‌کشید. او پیرمرد موتلفه‌ای و از دوستان نزدیک حبیب‌الله عسگراولادی بود. ابتدای انقلاب در شهرری زندگی می‌کرد و هرجا حبیب‌الله حضور داشت، او هم مسولیتی می‌یافت. چندین سال معاون معدنی کمیته امداد امام خمینی بود و در این معاونت مسولیت اداره معادن مصادره شده و واگذار شده به کمیته را در دست داشت. قبل‌تر فرمانده سپاه شهرری و مدتی پیش‌تر فرماندار زرین شهر بود. در ابتدای دهه هفتاد، از کمیته جدا شد و وارد معدن‌داری شد. با روابط حاصل از دوران کمیته امداد، به یکی از بزرگترین معدن‌داران ایران تبدیل شد. خانه‌اش از شهرری به شمال شهر تهران آمد و دفتر کارش از میدان نمازی شهرری به ولنجک و یک خانه ویلایی رسید.

او پیرمرد موتلفه‌ای و از دوستان نزدیک حبیب‌الله عسگراولادی بود. ابتدای انقلاب در شهرری زندگی می‌کرد و هرجا حبیب‌الله حضور داشت، او هم مسولیتی می‌یافت. چندین سال معاون معدنی کمیته امداد امام خمینی بود و در این معاونت مسولیت اداره معادن مصادره شده و واگذار شده به کمیته را در دست داشت.

قبل‌تر فرمانده شپاه شهرری و مدتی پیش‌تر فرماندار زرین شهر بود.در ابتدای دهه هفتاد، از کمیته جدا شد و وارد معدن‌داری شد. با روابط حاصل از دوران کمیته امداد، به یکی از بزرگترین معدن‌داران ایران تبدیل شد. خانه‌اش از شهرری به شمال شهرتهران آمد و دفتر کارش از میدان نمازی شهرری به ولنجک و یک خانه ویلایی رسید.

چند هفته پیش از آنکه سعیدعسگر، تیرهای کولت کمری‌اش را در مغز اصلاحات خالی کند، سراغ هم محلی خودش یعنی ابوالقاسم شفیعی رفته‌ّبود.سعید عسگر در تحلیل‌های ایدئولوژیک به این نتیجه رسیده‌ّبود که شفیع «سرمایه‌دار فاسد» است و باید ترور شود.در میدان نمازی شهرری و زمانی که شفیع پسرش را به مدرسه می‌برد، سعید عسگر 8 گلوله روی سینه شفیع خالی کرد.

یک هفته قبل از این ترور درشهرری، عسگر به خانه شفیع رفته‌ّبود و به بهانه دادن نامه قصد دیدار با او را داشت ولی همسر وپس از او فرزند شفیع مقابل درخانه رفتند.پس از ترورچند هفته در کما بود و وقتی حجاریان ترور شد، بهوش آمد و برای دیدار او به بیمارستان سینا رفت.

روزنامه صبح امروز مربوط به ترور حجاریان

شفیع تا همین چند سال قبل ادعا می‌کرد، آدرس دقیق عسگر که پدرش هم در مسجد جواد الائمه شهری ری بود را به علی ربیعی در وزارت اطلاعات داده‌بود.بعدها رفیق‌دوست هم این موضوع را تکرار کرد.

سرانجام دیشب کاری که عسگر نیمه‌تمام گذاشته‌بود را کرونا تمام کرد.شفیع در دهه هشتاد حتی با مواضع سیاسی سال‌های قبل‌اش هم فاصله گرفته‌بود و اساسا کمتر کسی از نزدیکان او ماجرای ترورش را می‌دانستند.

 

متن گفت‌وگوی شفیع با خبرگزاری ایسنا در سال 1379

تهران ابوالقاسم شفيعي گفت: با توجه به اطلاعات موجود، سعيد عسگر و همدستان وي عوامل ترور من بوده‌اند، اما اين كه آيا سعيد حجاريان را نيز همين گروه ترور كرده باشند، پرسشي است كه نيروهاي امنيتي و مقامات مسؤول بايد به آن پاسخ دهند. مشاور عالي بخش معادن مجتمع اقتصادي كميته‌ي امداد امام خميني ( ره) كه يك ماه پيش از سعيد حجاريان به وسيله‌ي سعيدعسگر و گروه وي ترور شده بود، پس از عيادت از حجاريان در بيمارستان سينا ضمن محكوم كردن اين اقدام غير انساني، درباره‌ي ترور خود اظهار داشت: ضاربان روز 20 بهمن سال گذشته، در ساعت 7:45 دقيقه هنگامي كه پسرم را به مدرسه مي‌بردم، مرا مورد هدف قرار دادند و از ناحيه‌ي گردن و فقسه سينه مجروح شدم. وي افزود: ضارب سوار بر ترك موتور سيكلت بود و هنگام عبور از مقابل اتومبيلم، براي لحظه‌اي چهره‌ي او را ديدم به گونه‌اي كه چهره‌نگاري به چاپ رسيده ضارب آقاي حجاريان در مطبوعات با خبرنگاري ضارب من، مشابهت بسياري داشت. وي افزود: شب پيش از ترور فردي با موتور سيكلت به منزل من مراجعه كرد و همسرم گفت كه نامه‌اي دارد كه آن را تنها به من تحويل مي‌دهد. و وقتي پسرم با كمي تاخير به در منزل رفت، فرد ياد شده رفته بود. شفيعي افزود: حتي چهره‌نگاري را كه همسرم از فرد مذكور ارائه داده بود، با چهره‌نگاري من از ضارب مطابقت داشت. وي شيوه‌ي ترور گروه ياد شده را استفاده از استراتژي نامه خواند و گفت: تروريست‌ها به بهانه‌ي ارايه نامه به افرادي كه قصد ترورشان را داشتند به هدف خود نزديك مي‌شدند و بعد با اسلحه به سر وي شليك مي‌كردند. وي درباره‌ي انگيزه‌ تروريست‌ها گفت: نزديك به 8 ماه پيش از ترور يك شب مهاجمان با بمب‌دستي آتش زا ( كوكتل مولوتف) به خانه‌ي من حمله كردند كه خوشبختانه در آن حمله به هيچ يك از اعضاي خانواده آسيبي نرسيد. وي گفت: اين ترورها، نقاط كوري دارند كه بايد، ماموران امنيتي آن را روشن كنند. شفيعي ، خود را عضو رسمي هيچ جناحي سياسي ندانست و افزود: در اوايل انقلاب، فرمانده‌ي سپاه شهر ري و پس از آن به مدت 6 سال فرماندار شهرستان‌هاي زرين‌شهر، شهرضاي استان اصفهان و شهر كرد بودم و هميشه خود را خادم مردم، انقلاب و نظام اسلامي مي‌دانم و دليلي هم براي حضور در جناح‌هاي سياسي نمي‌بينم. وي يادآور شد: در شهر ري مرا به جناح راست وابسته مي‌دانند و با افرادي هم كه به عنوان تروريست دستگير شده‌اند، هيچ رابطه‌اي نداشته و پيش از اين نيز آنان را نمي‌شناختم. وي همچنين افزود: گفته مي‌شود آنان در مسجد جوادالائمه شهرري حضور داشتند وحتي پدر يكي از اين افراد، امام جماعت آن مسجد است. مشاور عالي بخش معادن مجتمع اقتصادي كميته‌ي امداد امام خميني( ره) در پايان از تاكيدات مقام معظم رهبري و كوششهاي بي‌درنگ رئيس جمهور ونيروهاي امنيتي و سپاه پاسداران براي دستگيري تروريست‌ها سپاسگزاري كرد. انتهاي پيام

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.