BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

میراث شریف

ده چهره موثر کارآفرینی و اقتصاد ایران را بشناسید

خیامی و هویدا نخست وزیر در کارخانه ایران ناسیونال
0

احتمالی هیچ کس در ایران به اندازه دکتر علی اصغر سعیدی دل در گرو تاریخ صنعت ندارد. او طی یک دهه گذشته به راوی اصلی تاریخ صنایع ایران تبدیل شده‌است و بسیاری از نام‌های پرآوازه اقتصاد کشور، شهرتشان را مدیون تلاش‌های صادقانه او هستند. اشتغال ذهنی و فکری اصلی سعیدی دانشگاه و تدریس است و نوشتن کتاب‌های تاریخی دلمشغولی ثانویه اوست که گاهی به هدف اصلی‌اش هم تبدیل می‌َشود

10: خیامی‌ها/ میراث شریف

درگذشت محمود خیامی پس از چندین دهه صندوقچه اصرار یکی از بزرگترین مجموعه‌های صنعتی ایران را باز کرد. ایران‌ناسیونال و حالا ایران‌خودرو. خاندان خیامی از حاشیه‌نشینان متدین شهر مشهد بودند. ابوالقاسم پدر این خانواده روحانی معروف در منطقه خود بود. زیستی زاهدانه داشت و تلاش می‌کرد که فرزندانشان به تحصیل بپردازند. نام ایران ناسیونال به محمود و احمد گره خورده‌است. اما در واقع احمد برادر بزرگتر خانواده، بیشترین بار تاسیس کارخانه را به دوش کشید. احمد شاگرد تعمیرکار در مشهد بود. بعدها که پیشرفت کرد برای خودش گاراژی راه انداخت. مدتی بعد از تهران سردآورد و مغاز فروش لوازم یدکی تاسیس کرد. پس از آن در مسیر توسعه افتاد و مدتی بعد برادرش محمود را به تهران آورد که مراقب کسب‌وکارش باشد و خودش راهی اروپا و امریکا شد. پیکان حاصل سفرجست‌وجوگرانه احمد بود و نه تنها تمام زندگی او که چندین دهه صنعت ایران را معنا داد. محمود برادر کوچکتر طی تمام سال‌های حیات ایران‌ناسیونال در نقش همراهی پایدار برای احمد بود. او در سن 77 سالگی درگذشت. پیش‌تر احمد در 90 سالگی چهره در نقاب خاک کشیده‌ّ بود.

9:علی اصغر سعیدی/ خاطرات و مخاطرات

احتمالی هیچ کس در ایران به اندازه دکتر علی اصغر سعیدی دل در گرو تاریخ صنعت ندارد. او طی یک دهه گذشته به راوی اصلی تاریخ صنایع ایران تبدیل شده‌است و بسیاری از نام‌های پرآوازه اقتصاد کشور، شهرتشان را مدیون تلاش‌های صادقانه او هستند. اشتغال ذهنی و فکری اصلی سعیدی دانشگاه و تدریس است و نوشتن کتاب‌های تاریخی دلمشغولی ثانویه اوست که گاهی به هدف اصلی‌اش هم تبدیل می‌َشود. سعیدی در سال 97 و 98 با کتاب‌های پیکان سرنوشت ما و زندگینامه خاندان خسروشاهی بازهم به صدر کتاب‌های پرفروش اقتصادی بازگشت. جنس تاریخ پژوهشی سعیدی منصفانه و برآمده از مطالعات گسترده‌ای است که انجام می‌دهد. در کتاب‌های سعیدی، قلم به سمت درشت‌نمایی شخصیت‌های نمی‌رود ولی علاقه نویسنده به سوژه نیز پنهان نمی‌ماند. سعیدی اهل نوشتن سفارشی نیست. او در تاریخ صنعت ایران جست‌وجو می‌کند و سوژه‌اش را می‌یابد. او نمادی از استقلال و علاقه است.

8:علی اکبر رفوگران/ همیشه زنده

از جمله شخصیت‌های شگفت‌آور اقتصاد ایران علی اکبر رفوگران است. او در دهه 50 با تاسیس کارخانه خودکار بیک در ایران هم شناخته شد و هم اینکه مسیری جدیدی را پیش روی مردم قرار داد. چندین نسل با محصولات رفوگران زندگی کرده‌اند و خودکار بیک از خط تولید کارخانه به فرهنگ عامه آمد. پس از انقلاب چند سالی مجبور شد به جبر زمانه گوشه‌گیری کند. وقتی در اوایل دهه هفتاد بازهم کسب‌وکارش را جدی گرفت، نهادهای امنیتی روی سرش خراب شدند و کارش را به دادگاه کشیدند و البته با دخالت دفتر رهبری، رفوگران از این بحران خلاص شد. بازهم مدتی به حاشیه رفت و خانه‌نشین شد تا اینکه در دهه هشتاد با عطر بیک طلوع دوباره‌ای را تجربه کرد. یک دهه خبری از او نبود ولی بازهم با دریافت نشان امین‌الضرب از اتاق بازرگانی تهران سرزبان‌ها افتاد. بازهم چند مدتی در سکوت باقی مانده تا اینکه موسسه اوج، مستند خوش‌ساخت خودکار را در مورد او تولید کرد. رفوگران به اختتامیه جشنواره سینما حقیقت آمد و بازهم درخشید. او هر زمانی فرصت حضور پیدا کرد، در چشم‌ها نشسته‌آست.

7:داوود عابدی آملی/ تاژ بمان

پیرمرد نزدیک 90 سال سن دارد ولی هر روز صبح راس ساعت 7 در دفترکارش در غرب تهران حاضر است. داوود عابدی آملی یکی از ماندگارترین نام‌های تاریخ صنایع شوینده ایران است و حتی اهالی کهنه‌کار این صنعت از او به عنوان پدر صنایع شوینده یاد می‌کنند. عابدی آملی خالق برند تاژ است. کارخانه‌ای که سال‌ها در صدر جدول پرمصرف‌ترین‌های بازار شوینده‌ها قرار داشت. اما عابدی آملی تنها برای خلق برند تاژ اهمیت یافته‌است؟ اهمیت عابدی آملی تغییر مسیر در زندگی‌اش است. او کارمندی عالی رتبه در یک کارخانه صنعتی بود. می‌توانست همین مسیر را تا پایان عمر ادامه دهد و در رفاه نسبی به زندگی بپردازد ولی ریسک بزرگی را پذیرفت و مقامش را از کارمندی به کارآفرینی ارتقاء داد. هنوز هم می‌گوید هشدارهایی که اطرافیان به او می‌دادند در ذهنش است. موانع بسیاری را پشت سرگذاشت و در نهایت موفق شد. داوود عابدی آملی تاکنون تقریبا تمام افتخارات در اقتصاد ایران از دریافت نشان‌ها و لوح‌های مربوط به صادرکنندگان و تولیدکنندگان نمونه را از دست روسای جمهور مختلف دریافت کرده‌است. او برای اقتصاد ایران اشتغال و صنعت آفریده و در دسته موفق‌ترینهاست.

6: مهدی خان محمدی/ سحرخیز باشید

احتمالا یکی از نام‌های پر راز و جذاب در اقتصاد ایران «نان سحر» است. مهدی خان محمدی خالق این برند معتبر است ولی نام سحر را از کجا آورده‌آست؟ چند دهه قبل کار او توزیع نان با موتور در میان پادگان‌ها،‌ادارات و رستوران‌های کشور بود. برای اینکه به موقع به محل توزیع برسد باید قبل از طلوع خورشید از خانه بیرون می‌زده. می‌گوید یک روز قبل از طلوع نزدیک یک پادگان بوده وقتی نان را تحویل می‌دهد، مسول اداری پادگان می‌گوید باید فاکتور یا یک دست‌ نوشته به او بدهد که در ازای دریافت این پول نان‌ها را تحویل داد‌ه‌است. او فاکتور را می‌نویسید و مسول اداری به او ایراد می‌گیرد چرا اسم هیچ شرکت یا فروشگاهی بالای فاکتور نیست. خورشید در آستانه طلوع بود و خان محمدی وقتی می‌بیند هوا کم کم در آستانه روشنایی است می‌گوید بنویس فروشگاه نان «سحر». این آغاز خلق یک برند ماندگار است. خان محمدی در کودکی چوپانی هم کرده‌ و حالا در پایان دهه 90 از نانوایی به بزرگترین کاخانه نان صنعتی ایران رسیده‌است. او یکی از موفق‌ترین کارآفرینان کشور به شمار می آید.

5:میلاد منشی‌پور/ ایستادن

میلاد منشی‌پور یکی از موسسان شرکت تپ‌سی از جمله نخبگان دانشگاه شریف است که می‌توانست سال‌ها قبل ایران را به مقصد کشوری اروپایی یا امریکا ترک کند. اما او باقی ماند و اشتغال آفرید. تپ‌سی و اسنپ دو حاکم اصلی بازار حمل و نقل کشور به شمار می آیند. منشی‌پور موفق شده مهمترین یکی از مهمترین تاکسی اینترنتی‌های ایران را بدون حاشیه اداره کند. او استاد جنگیدن است. زمانی که سقف تراکنش‌های بانکی محدود شده‌بود، راهی بانک مرکزی شد و به هر زحمتی بود به رئیس کل دسترسی پیدا کرد و از او خواست برای کسب‌وکارهای استارت آپی این محدودیت را لغو کنند. گفته می‌شود اسنپ و تپ‌سی روزانه بیش از 2 میلیارد تومان تراکنش بانکی دارند و بنابراین محدودیت برای آنها نه تنها خطرناک که وحشتناک است.  منشی‌پور آموخته شرایط سخت است. او اتومبیل شخصی ندارد و ترددش با تپ‌سی انجام می‌شود و می‌گوید با این روش بیشتر می‌تواند از نقاط ضعف کارش مطلع شود. منشی‌پور سال 98 روزهای سختی را پشت سرگذاشت ولی اجازه نداد که شرکتش دچار آسیب شود و بیش از 500 اشتغال مستقیم و تعداد قابل توجهی راننده بیکار شوند.

4: برادران نوربخش/ در برابر باد

سنت برندهای برآمده از روابط خانوادگی در اقتصاد ایران اتفاق جدیدی نیست. برادران خیامی با ایران‌ناسیونال، برادران محمدی با دی‌جی کالا، برادران شکوری با فیلیمو و تعداد دیگری از برادران در اقتصاد ایران برندهای معتبری را شکل داده‌اند. اما بردران نوربخش متفاوت از دیگران هستند. آنها مجموعه دامداران را تاسیس کرده‌اند. گفته می‌شود در دسته اولین نمونه‌های دامداری صنعتی در ایران به شمار می‌آیند. آنهم در دوره‌ای که برسرواردات گاو شیرده در کشور دعواهایی در سطح شورای اقتصاد رخ می‌داده‌است. کارخانه صنعتی دامداران محصول تلاش‌های این دو برادر طی سه دهه گذشته است اما هر دو برادر نه تنها در عرصه اقتصادی که در فضای اجتماعی هم شهرتی قابل تقدیر برای خود دارند و کارهای خیریه چهره‌های موثر در فضای اجتماعی شده‌اند. برادران نوربخش طی سال 98 روزهای سختی را پشت سرگذاشتند که سرآمد آنها دخالت‌های وسیع دولت در کسب‌وکارشان و درگیری‌های مدام با سازمان تعزیرات حکومتی بود. با این وجود آنها کارخانه صنایع لبنی دامداران را زنده نگاه داشتند و اجازه نداند که این کارخانه از نفس بی‌افتد.

3: محمد طبیبیان/ نویسنده مجازی

احتمالا در میان اقتصاددانان قدیمی کشور تنها محمد طبیبیان است که خودش را با تکنولوژی‌های روز همراه کرده‌است. طبیبیان تا یک دهه قبل کمتر عادت به مصاحبه یا مقاله‌نویسی داشت و تنها در ضرورت‌های خاص دست به قلم می‌شد. او تنها اقتصاددانی به شمار می‌آمد که اساسا اهل پدیده یادداشت شفاهی هم نبود و ترجیح می‌داد یا سکوت کند یا اینکه خودش بنویسد. طی یکسال گذشته او در فضای تلگرام فعال شده و کانال پرمخاطبی برای خودش راه انداخته‌است. نظراتش در مورد موضوعات مختلف را می‌نویسد و تقریبا از تمام رسانه‌های رسمی و غیررسمی کشور بی‌نیاز شده‌است. یادداشت‌های کوتاه تلگرامی او هم در تمام فضای مجازی می‌چرخد و اتفاقا برخلاف چند دهه گذشته به اقتصاددانی تبدیل شده که به موضوعات مورد توجه برای مردم هم می‌پرازد و حتی گاهی مانند کلاس درس برای آنها مفاهیم اقتصادی را همه فهم می‌کند. طبیبیان طی یکسال گذشته یادداشت‌های درخشانی در مورد موضوع مالیات و قیمت دلار داشته و با رصد به موقعی که انجام می‌دهد برخی مطالب اقتصادی و سیاسی مفید برای مردم از نشریات انگلیسی زبان را ترجمه و معنا کرده‌است.

2.محمد حسین کریمی‌پور/ باهوش

در اقتصاد ایران کمتر پیش آمده که تحلیلگر اقتصادی با ذکاوتی طلوع کند که هم از فضای کسب‌وکار اطلاعاتی داشته‌باشد و هم اینکه آنقدر اقتصاد بداند که بتواند برای دیگران بنویسد. محمد حسین کریمی‌پور یکی از همین استثناهاست. شغل اصلی کریمی‌پور کارآفرینی و تجارت است. چند سال قبل در اتاق بازرگانی هم فعال بود ولی به دلایل شخصی تصمیم گرفت از این نهاد خداحافظی کند. حلقه ارتباطی او به افرادی مانند جلال‌پور رئیس سابق اتاق بازرگانی ایران یا محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور می‌رسد. در جامعه کارآفرینی فردی شناخته شده و صاحب اعتبار است. اما کریمی‌پور طی دو سال گذشته در فضای تویئتر و تلگرام به یک ستاره اقتصادی تبدیل شده‌است. توئیت‌های کوتاه و زیرکانه می‌نویسد و در تلگرام هم گاهی مطالبی منتشر می‌کند که مخاطبان وسیعی می‌یابد. قلم او با ذکاوت و سرشار از نشاط است. حتی وقتی از موضوعات سخت و رنج آور صحبت می‌کند،‌ بازهم سرزندگی در نوشته‌هایش موج می‌زند. او یگانه کارآفرین و نویسنده سرشناس امروز اقتصاد ایران است.

1: علی سالک تجاتی/ خروس قندی

«خروس قندی» محصول خوراکی که در فرهنگ عامه کشور هم نفوذ و حضور دارد. حداقل چند دهه قبل واژه خروس قندی به صورت مکرر در ادبیات عمومی مردم استفاده می‌شد. اما خالق این محصول کیست؟ علی سالک نجاتی در دهه نهم زندگیش به سر می‌برد. او موسس کارخانه آناتا در تبریز است که برند اصلی تولید شکلات تلخ در کشور به شمار می‌آید. نجاتی کارش را از تولید «خروس قندی» در تبریز آغاز کرده‌بود. در زیرزمین خانه‌آش و با یک دستگاه ساده این محصول را تولید می‌کرد و حالا در محوطه اصلی کارخانه دستگاه خروس قندی را داخل جعبه‌ای شیشه‌ای قرار داده که همه بدانند از کجا به کارخانه‌داری رسیده‌است. از او به عنوان پدر صنایع شیرینی و شکلات یاد می‌َشود. همچنان در سن 90 سالگی روزانه به کارخانه‌اش می‌رود و با نهایت دقت به تمام خطوط تولید سر می‌زند. فرمول‌های تولید شکلات در ایران محرمانه است و نجاتی هم با نهایت دقت سعی می‌کند که رمز موفقیتش به دست رقبا نیفتد. او از جمله کارآفرینان خودساخته‌ای است که بدون اتصال به رانت‌های دولتی برای چند هزار نفر اشتغال ایجاد کرد‌ه‌است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.