BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

رقابت شرط نجات بنگاه‌ها

چطور بنگاه‌ها باید در شرایط رکود نفس بکشند؟

0

توسعه و تقویت جایگاه بخش خصوصی می‌تواند اصلی ترین راهبرد برای تغییر شرایط اقتصادی کشور باشد. اقتصاد ایران بدون اتکای به بخش خصوصی و حرکت در مسیر ایجاد رقابت و اقتصادی شفاف به اهداف پیش بینی شده در قانون برنامه و همچنین الزامات سند چشم انداز نمی رسد.

از آن مهمتر اینکه بدون تقویت و توسعه کسب وکارهای خصوصی، آنچه آسیب جدی می بیند، اشتغال و پس از آن معیشت مردم است.

خوشبختانه امسال به عنوان سال جهش تولید نامگذاری شده است. یعنی مسیر اصلی اقتصاد ایران از اقتصاد دولتی به سمت اقتصاد خصوصی میل می کند. پیش از این مقدماتی مانند ابلاغ اصل44 قانون اساسی یا سیاست های خصوصی سازی هم همین مسیر را هموار کرده بود ولی به دلیل برخی نارسایی ها در نظام دولتی و بی توجهی به اصل خصوصی سازی واقعی، در نهایت آنچه کشور بدان نیاز داشت، حاصل نشد.

اما امروز برای تقویت بنگاهها چه باید کرد؟ تقویت بنگاه ها همان راهی را پیش می رود که جهش تولید از آن عبور می کند. اما باید دقت داشت که جهش تولید یا تقویت بنگاههای اقتصادی برخلاف آنچه همیشه تصور می شود تنها متکی به تزریق منابع نیست.

اقتصاد ایران طی تمامی سالهای گذشته تحت تاثیر دولتها بوده است. در این موقعیت از بنگاهها نمی توان انتظار رشد و توسعه داشت. حتی حفظ موقعیت سابق هم از منظری دست آوری بزرگ و ستودنی بوده است. اما آیا این وضعیت و شرایط قابل تداوم است؟ اقتصادی که فضای رقابتی را درک نکند، امکان تبدیل شدن به اقتصاد پویا را ندارد.

اما امروز برای تقویت بنگاهها چه باید کرد؟ تقویت بنگاه ها همان راهی را پیش می رود که جهش تولید از آن عبور می کند. اما باید دقت داشت که جهش تولید یا تقویت بنگاههای اقتصادی برخلاف آنچه همیشه تصور می شود تنها متکی به تزریق منابع نیست.

در بیان کلی پنج راهکار «امنیت محیط کسب و کار»، «ثبات در رویه‌ها، قوانین و مقررات»، «ثبات در شاخص‌های کلان اقتصاد»، «عدم دخالت دولت در امور بخش ‌خصوصی و کاهش رقابت منفی بنگاه‌های دولتی با خصوصی»، «افزایش تامین نقدینگی بنگاه‌های تولیدی» و «تغییر نظام مالیاتی و تامین اجتماعی» زمینه‌ساز جهش تولید  یا تقویت نظام بنگاهداری است. اما برای تحقق این اهداف، قدم اول حذف بروکراسی های زائد است. یعنی نظامی که به کارآفرین اجازه نمی دهد، در فرآیندی تسهیل شده، کسب‌وکارش را به سمت توسعه ببرد. بخصوص در موقعیت تحریمی، وضعیت به مراتب بدتر است چراکه بنگاه‌ها بیش از همیشه به حمایت نیاز دارد. امروز درهای تجارت جهانی به روی ما بسته شده و بنابراین اگر خودتحریمی‌ها از میان نرود، به طور حتم بنگاه‌های بخش‌خصوصی دچار بحران‌های جبران ناپذیر می‌شوند.

یک مثال عینی از وضعیت نامطلوب خود تحریمی‌ها شرایط نظام بانکی است.موضوع دریافت سود مرکب و همچنین تبدیل مطالبات معوق به مشکوک الوصول در مورد بنگاه‌های تولیدی باید با دقت صورت گیرد. به شکلی که وام گیرنده‌ای که منابع را به سمت تولید واقعی هدایت کرده ولی در اثر تحولات خارج از اراده او مانند تحریم‌ها، دچار زیان یا توقف کار شده با وام‌گیرنده‌ای که منابع را برای موضوعات دیگر هزینه کرده، تمیز داده شود. همچنین جلوگیری از بنگاه‌داری بانک‌ها، ساماندهی وضعیت تعیین نرخ بهره‌ّبانکی و نظارت دقیق برعملکرد بانک‌ها می‌تواند کمک موثری به تولید باشد. بخصوص در مورد اول نیاز اساسی کشور و بخش تولید این است که بانک‌ها از عرصه رقابت کنار روند و خارج از چارچوب تعیین شده مسولیت‌هایشان در امور شرکت‌داری و اقتصادی دخالت نداشته‌ّباشند. مثال دیگر از خود تحریمی شرایط نظام تامین اجتماعی و از آن بدتر فساد است.

 با وجود تمام اقداماتی که طی چند سال اخیر صورت گرفته،‌فساد به شکلی نهادینه در اقتصاد ایران درآمده‌است. بخصوص این موضوع در مورد فسادهای خرد که به شکل دریافت رشوه و… دیده می‌َشود به شدت خسارت آور است. مهمترین درخواست بخش‌خصوصی برای جهش تولید،‌سالم‌سازی فضای اقتصادی است.

اقتصاد ایران پتانسیل های ستودنی برای رشد و توسعه دارد. این مزیت‌ها چنان است که می تواند به نجات معیشت و آینده جوانان کمک کند. تنها نیاز است که نظام حکمرانی با عقل باوری به سمت توسعه نگاه بنگاهداری خصوصی برود و رقابت را جایگزین رانت و فساد کند.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.