BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

کارآفرین خستگی ناپذیر

بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ درگذشت

0

محمد کریم فضلی بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ که یکی از بزرگترین مجموعه های صنعتی و اقتصادی کشور را پایه گذاری کرد و به پاس تلاش های کارآفرینانه این خانواده صنعتی اتاق تهران سال 1396 تندیس امین الضرب را به آن ها اهدا کرد، در گذشت.

محمد کریم فضلی درباره ورود به تولید لوازم آرایشی و بهداشتی گفته بود:« همیشه نگران و ناراحت بودم که چرا ما باید همه چیز را وارد کنیم و خود نظاره‌ گر کار و پیشرفت دیگران باشیم؟ ناراحت کننده ‌تر اینکه می‌دیدم هموطنانم به مصرف کالاهای خارجی افتخار هم می ‌کردند و دنبال اینگونه کالاها بودند. بنابراین تصمیم گرفتن باتوجه به تجربه کودکی تولید صابون سازی و محصولات شوینده را شروع کنم و با افرادی شروع به همکاری کردم که بتوانم از آنها کارهای تولیدی بیاموزم.»

محمد کریم فضلی بنیانگذار گروه صنعتی گلرنگ که یکی از بزرگترین مجموعه های صنعتی و اقتصادی کشور را پایه گذاری کرد در گذشت. اتاق تهران سال 1396 به پاس چند دهه تلاش کارآفرینانه به خانواده فضلی تندیس امین الضرب را اهدا کرد. محمد کریم فضلی موسس و بنیانگذار مجموعه شرکت های گلرنگ را باید یکی از بزرگ ترین کارآفرینان کشور دانست، مردی با رویاها و آرزوهای بزرگ برای تاسیس مجموعه های صنعتی که از کودکی و نوجوانی کار کرد. او موسس مجموعه و گروه صنعتی گلرنگ بود و البته مدیریت این مجموعه را چند سالی بود که به فرزندش مهدی فضلی واگذار کرده بود.

1.محمد کریم فضلی متولد هفتم اردیبهشت 1311 در شهر تویسرکان استان همدان است و حالا 84 سال سن دارد. او در خانواده ای مذهبی بزرگ شد و پدرش از بازرگانان خوشنام منطقه بود؛ محمد کریم کار را از کودکی نزد پدرش شروع کرد؛ خودش در مصاحبه ای گفته: « نخستین فعالیت اقتصادی و کاری خود را پس از انجام تحصیلات و قبل از ازدواج، نزد پدرم که عطار و عمده ‌فروش بود، آغاز کردم.»

2.پس از پشت سرگذاشتن دوران نوجوانی، محمد کریم مسئولیت تشکیل خانواده را پذیرفت و در 20 سالگی ازدواج کرد و بعد برای بهتر کردن شرایط زندگی ابتدا راهی همدان شد و بعد به پایتخت آمد تا شاید بتوانند شغل بهتری پیدا کند.

3. بعد از 2، 3 سال تجربه فعالیت و کارهای مختلف و شکست در کارهای گوناگون او تصمیم گرفت شانس خود را در تولید صابون و مواد بهداشتی امتحان کند، درایران آن دوران آنچنان که باید و شاید در صنایع شویندگی پیشرفتی اتفاق نیفتاده و واحدهای تولید آنچنانی وجود نداشت.

4. او در ابتدا کارگاه کوچکی راه اندازی کرد و در مرحله اول مایع ظرفشویی تولید می کرد و پس از مدتی سفید کننده را نیز به واحد تولیدی اش افزود و به همین صورت محصولاتی دیگر همچون پودرلباسشویی با برند « گلرنگ سوپر»، جرم گیر، شیشه شوی و نرم کننده لباس را نیز اضافه کرد. تحولاتی که همگی در اوایل دهه 40 اتفاق افتاد و در نهایت به توسعه یافتن واحد تولیدی او و گسترش کارش منتج شد.

5.محمد کریم فضلی خود درباره ورود به تولید لوازم آرایشی و بهداشتی گفته:« همیشه نگران و ناراحت بودم که چرا ما باید همه چیز را وارد کنیم و خود نظاره‌ گر کار و پیشرفت دیگران باشیم؟ ناراحت کننده ‌تر اینکه می‌دیدم هموطنانم به مصرف کالاهای خارجی افتخار هم می ‌کردند و دنبال اینگونه کالاها بودند. بنابراین تصمیم گرفتن باتوجه به تجربه کودکی تولید صابون سازی و محصولات شوینده را شروع کنم و با افرادی شروع به همکاری کردم که بتوانم از آنها کارهای تولیدی بیاموزم.»

6.درکنار تولید محمد کریم فضلی به بازاریابی اهمیت می داد و به طور گسترده و کلی محصولات واحد تولیدی اش را به بسیاری از بیمارستا‌ن‌ها، هتل‌ها و سازمان‌ها با عنوان « موسسه تولیدی و شیمیایی گلرنگ» می فروخت و این روند تا اویل دهه 50 ادامه داشت.

7.در اوایل دهه 50  شرکت « پاکشو» را تاسیس کرد و فعالیت هایش را بیش از گذشته توسعه داد.

8. با پیروزی انقلاب به دلیل نبود ارز برای واردات مواد اولیه و تولید انواع محصولات بهداشتی با مشکل مواجه شدند ولی کریم فضلی با مدیریت صحیح و حفظ صادارت؛ ارز مورد نیاز واحدهایش پس از مدتی را تامین کرد. او در مصاحبه ای گفته خط قرمزش باوجود مشکلات بسیار در آن سال ها تعدیل نیرو و اخراج کارگران بوده است و هیچگاه در این جهت قدمی برنداشته است.

9.کریم فضلی اعتقاد و اعتماد بسیاری به نیروهای جوان تحصیل کرده دارد از همین رو سکان هدایت واحدهایش را کم، کم به پسرش سپرد. از سال 1372 و بعد از فارغ التحصیلی مهدی فضلی، محمد کریم فضلی کار و هدایت واحدهای تولیدی را به او سپرد و خود از آن پس نقش پدر معنوی و هددایتگری مجموعه و ریاست هیات مدیره را برعهده گرفت.

10.با ورود مهدی فضلی به عنوان مدیرعامل به مجموعه گلرنگ در رویه مدیریت واحدهای تولید این مجموعه تحولات بسیاری اتفاق افتاد و خون تازه ای به مجموعه تزریق شد، توسعه شرکت سرعت بیشتری به خود گرفت و تعداد زیادی واحد تولیدی جدید همچون اوه، سافتلن و… به این مجموعه اضافه شدند.

11.براساس اطلاعات منتشر شده روی سایت مجموعه گلرنگ هم اکنون تعداد واحدهای این مجموعه بیش از 40 واحد است و تنوع بسیار زیادی در تولید محصولات دارند.

12.یکی از مهم ترین تحولات این سال های در مجموعه گلرنگ راه اندازی هلدینگ گلرنگ و یا گروه صنعتی گلرنگ در سال 1382 بوده است که شرکت های مختلفی همچون پاکشو، گلپخش اول، گلرنگ پخش، پديده شيمی نيلی، پديده شيمی پايدار، گلبرگ بهاران، ماريناسان، پخش پديده پايدار، آرين پخش پيشرو و. . . را شامل می‌شود.

13.این مجموعه علاوه بر حضور در صنایع آرایشی بهداشتی در یک دهه گذشته بخشی از تمرکز خود را روی تولید محصولات خوارکی همچون روغن نباتی گذاشته  است. علاوه براین ها راه اندازی سوپرمارکت های افق کوروش، احداث مجتمع کوروش در اتوبان ستاری و سرمایه گذاری در ساخت فیلم، سریال و توزیع و…از دیگر فعالیت ها و اقدامات این مجموعه بوده است.

14.هدف گذاری اصلی مدیران گروه صنعتی گلرنگ به گفته مهدی فضلی مدیرعامل این شرکت ورود آن ها به فهرست 500 شرکت برتر جهان در سال های آینده است.

15.حاج محمد کریم فضلی امروز در سن 88 سالگی و بعد از نیم قرن کار و کارآفرینی درگذشت.

خاطره ای از شروع کار
کریم فضلی در مصاحبه ای خاطره حضور در تهران و شروع کارش را این گونه تعریف کرده است:« بعد از اینکه به تهران آمدیم، یک روز صاحبخانه به من گفت که کاری برای شما پیدا کرده‌ام. شما می ‌توانید در بازار به حسابداری بپردازید و 250 تومان هم حقوقتان خواهد بود. صاحبخانه از روی خیرخواهی و نیز به خاطر عدم اطلاع از برنامه‌های من، این پیشنهاد را مطرح کرده‌بود. در جواب او گفتم که من به دنبال کارهای بزرگ هستم و می‌خواهم تلاش کنم که انشالله هزاران نفر مشغول کار شوند و حقوق و درآمدشان هم حداقل 1000 تومان باشد، چون کسی با 250 تومان و چنین مبلغ‌هایی نمی‌تواند زندگی خود و خانواده‌‌اش را اداره کند. صاحبخانه چون آدم بسیار با حسن نیت و مهربانی بود، چیزی نگفت و رفت اما حس کردم کمی ناراحت شده‌است.وقتی شب به منزل برمی‌گردد، به همسرش می‌گوید که من فکر می‌کنم این جوان از فرط مشکلات و خستگی، مشکل ذهنی پیدا کرده چون با من از کارهای بزرگ صحبت می‌کرد!»

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.