BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

سکه روی موج بورس

بازارهای مالی به کدام سمت می‌روند؟

1

درواقع بین نرخ بازار آزاد سکه و قیمت بورسی آن اختلاف قیمت 400 تا 600 هزارتومانی شکل‌گرفته است

بازارهای مالی از خودرو تا سکه و ارز بعد از مدتی آرامش و ثبات که با روزهای کرونایی و نیمه تعطیلی هم همراه بود حالا چند روزی است که آن روی خود را نشان داده و روی موج بی‌ثباتی افتاده است تا جایی که قیمت دلار روز گذشته در بازارهای غیررسمی به 17 هزار تومان رسید و قیمت سکه هم 7 میلیون تومان را رد کرد. اتفاقاتی که همزمان شده است با ریزش بیش از 20 هزار واحدی روز گذشته که امروز هم ادامه داشته و ممکن است باعث شود شاخص کل که چند روز پیش بالاتر از قله یک‌میلیون واحدی ایستاد دوباره به زیر این قله بیاید.

به اعتقاد کارشناسان اقتصاد ایران با نقدینگی 2800 هزار میلیارد تومانی با پول‌های سرگردان بسیاری مواجه است که هرروز ممکن است به‌صورت هیجانی وارد یک بازار شود و آن را روی موج صعود قرار دهند و روز بعد به ناگهان تغییر مسیر داده و بازاری دیگر را دچار التهاب کنند. دراین‌بین البته کاهش سود تسهیلات بانکی به 15 درصد هم نکته مهم دیگری است که باعث بخشی از افراد سرمایه‌های خود را از بانک‌ها خارج و در بازارهایی مانند بورس و حالا دوباره سکه و ارز سرمایه‌گذاری کنند؛ سرمایه‌گذاری‌هایی که بخش مهمی از آن کورکورانه بود و درنهایت ممکن است موجب از دست دادن سرمایه‌های خرد افرادی شود که داروندارشان را درراه‌هایی مانند بورس می‌گذارند و حتی پول قرض کرده و وارد این مسیر پرپیچ‌وخم می‌شوند که نه راهش را می‌شناسند و نه بیراهه‌اش را.

روز گذشته در شرایطی بورس بعد از چندین و چند روز در اوج بودن با ریزش سنگین روبه‌رو شد که کارشناسان معتقدند بورس ایران سرعت رشدش غیرمنطقی‌اش حباب گونه است اما جالب اینکه این رشد حباب گونه از بورس روز گذشته به بازار سکه منتقل شد، آن‌هم در شرایطی که خود بورس روزی نزولی را پشت سر گذاشت. درواقع بین نرخ بازار آزاد سکه و قیمت بورسی آن اختلاف قیمت 400 تا 600 هزارتومانی شکل‌گرفته است و همین باعث شده بسیاری وسوسه شوند و در بورس به خرید سکه اقدام کنند. همچنین ورود چهار بانک رفاه، سامان، صادرات و ملت به این بازار اختلاف قیمت بازار باعرضه بورسی آن موجب شده بخشی از مردم با توجه به جذابیت این اختلاف قیمت در بازار و بورس، سکه را از بازار آزاد خریداری کرده و به بانک‌ها با نرخ بورسی بفروشند.

روز گذشته محمد کشتی‌آرای، نایب‌رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران هم دراین‌باره گفت:« در سال‌های گذشته در بورس کالا، قیمت سکه متأثر از قیمت‌های بازار سنتی بود، اما در حال حاضر رویه عوض‌شده و تعدادی از بانک‌ها در بورس معاملاتی انجام می‌دهند که سبب شده قیمت سکه به‌طور خودکار هفت‌تا هشت درصد بالاتر از قیمت رسمی بازار معامله شود. ورود بانک‌ها به بورس برای معامله سکه و جذابیت خرید سکه از بازار آزاد و عرضه در بورس که سود حداقل ۴۰۰ تا ۶۰۰ هزارتومانی را به ارمغان می‌آورد، سبب شده درحالی‌که پیش‌ازاین بورس متأثر از قیمت سکه در بازار بود، اکنون بازار از قیمت‌های بورسی اثر پذیرد.»

1 نظر
  1. بهراد می گوید

    طی چند ساعت گذشته وضعیت بازار بیشتر بهم ریخته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.