BTC
ریال۶۲٬۴۱۸
+3.44%
ETH
ریال۳٬۸۶۹
-0.24%
LTC
ریال۱۸۶
+0.49%
DASH
ریال۱۹۰
+0.14%
XMR
ریال۲۶۳
-0.04%
NXT
ریال۰
-2.83%
ETC
ریال۵۳
-1.56%
DOGE
ریال۰
+2.38%
ZEC
ریال۱۳۸
+8.86%
BTS
ریال۰
+0.18%
DGB
ریال۰
-1.53%
XRP
ریال۱
-2.22%
BTCD
ریال۱۵۷
+3.44%
PPC
ریال۱
-2.65%
CRAIG
ریال۰
+3.44%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+3.44%

هجوم مردم به بورس به کجا می‌رسد؟

بررسی ادامه روند رشد شاخص بورس

0

احتمالا طی هفته‌های آینده رکودهای جدیدی در بازار سرمایه به ثبت می‌رسد. پیش‌بینی‌های بدبینانه نشان می‌دهد بازار سرمایه با حرکت در مسیر ثبات و عدم برآورده شدن سودهای انتظاری، سهامداران غیرحرفه‌ای با صف فروش مواجه می‌شود. درحال حاضر روزانه بین 80 هزار ت

پیش‌بینی‌ها از آینده چه می‌گوید؟

رشد شاخص بورس طی چند ماه گذشته تحت تاثیر رشد نقدینگی و رکود بازارهای دیگر بوده‌است. تعداد زیادی از اقتصاددانان و تحلیلگران بازار بارها هشدار داده‌اند که حباب بورس بزودی می‌ترکد. هیچ زمان دقیق آن را نمی‌داند. به طوری که محمد طبیبیان چند روز قبل در یادداشتی در صفحه تلگرامش نوشته بود:« شرط عقل این است که قبل از فروریختن سقف محل را ترک کنید.» و البته او هم تاکید کرده‌بود:« کسی نمی‌داند سقف کی می‌ریزد.» این وضعیت به معنای اضطراب‌های دائمی در ذهن سهامدارانی است. آنها بزودی و با تحولات جاری بازار سرمایه،‌دست به ریسک‌های بزرگ می‌زنند. اقدامات آنان می‌تواند کل بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

سایت اقتصادآنلاین چند روز پیش گزارشی منتشر کرده بود که نشان می‌داد مالکان واحدهای مسکونی خانه‌هایشان را رهن کامل می‌دهند و پول آن را بورس می‌برند:« یکی از مشاوران املاک مناطق میانی به بالای تهران می‌گوید: سرمایه گذاری در بازار سرمایه برای برخی از خانوارها به حدی جذاب شده که مواردی داشته ایم که خانواده حاضر به امضای قرارداد رهن کامل واحد مسکونی ملکی خود با مستأجر شده که با بخشی از آن در بورس سرمایه گذاری و با بخش دیگر واحد کوچک‌تری در مناطق پایین‌تر پایتخت رهن کند.» حسام عقبایی نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک هم در گفت و گو با اقتصادآنلاین از افزایش اجاره بها در ماه‌های فروردین و اردیبهشت ۹۹ در تراز تورم عمومی معادل ۳۰ درصد اعلامی مرکز آمار خبر داد و علت وقوع این اتفاق را انباشت تقاضایی دانست که در دو ماه گذشته به دلیل تعطیلی دفاتر مشاوران املاک رخ داده بود. همزمان روزنامه شهروند گزارش داده فروش کتاب‌های بورسی در کتاب‌فروشی‌های اطراف دانشگاه تهران بشدت زیاد شده‌است. در صورتی که وضعیت اقبال عمومی مردم به بازار ادامه پیدا کند، احتمالا طی هفته‌های آینده رکودهای جدیدی در بازار سرمایه به ثبت می‌رسد. پیش‌بینی‌های بدبینانه نشان می‌دهد بازار سرمایه با حرکت در مسیر ثبات و عدم برآورده شدن سودهای انتظاری، سهامداران غیرحرفه‌ای با صف فروش مواجه می‌شود. درحال حاضر روزانه بین 80 هزار تا 100 هزار سهامدارن غیرحرفه‌ای به بازار وارد می‌شوند. رفتارهای این گروه به شدت واکنشی و غیرقابل پیش‌بینی است. بخصوص اینکه تجربه موسسات مالی و اعتباری به شهروندان عادی و صاحب سرمایه‌های خرد آموخته که باید پیش از بروز بحران،‌ بازار را ترک کنند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.