BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

پو‌ل‌هایمان را از بورس بیرون بکشیم یا نه؟

تحلیل بازار

0

شاید به همین سادگی نباید انتظار رشد دوباره و ناگهانی را از بازار سرمایه داشت. این بازار به نقطه عطف خود رسید و حالا شیب نمودارش کمی نزولی شده ولی وضعیت سقوط ندارد.

میزان بازدهی بازار سرمایه طی یک ماه و نیم گذشته بیش از 70 درصد مثبت بوده‌است. اما آخرین روز معاملات در روز شنبه با بازدهی منفی 2.5 درصدی مواجه بود. بنابراین در این شرایط باید سرمایه‌های خردمان را از بازار خارج کنیم؟

بورس بازهم بازدهی پیدا می‌کند؟

فعلا خبری از شور و هیجان ابتدای سال برای سرمایه‌گذاری در بورس نیست. بازار پاپس کشیده و مردم هم در پی هشدارهای مکرر اقتصاددانان و یادآوری تجربه موسسات مالی و اعتباری، با تردید به بازار سرمایه نگاه می‌کنند. در این شرایط بهترین اقدام نه خرید است و نه فروش. بزودی در مورد دارایی بسیاری از شرکت‌های بورسی تجدید نظر صورت می‌گیرد و به علت رشد قیمت مسکن، میزان ارزش دارایی‌های آنها افزایش می‌یابد و احتمالا وضعیتشان در بازار سرمایه مثبت می‌شود. اما فعلا که بازار در حالت بیم و امید قرار دارد، نه باید به طور جدی فکر خرید بود و نه فروش. البته حرفه‌ای‌های بازار در این مقطع سمت خرید می‌روند ولی برای سرمایه‌گذاران خرد، انتظار بهترین توصیه است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری چه می‌کنند؟

آنها روش بسیار آسوده و راحتی را پیش‌گرفته‌اند به طوری که سایت‌هایشان را آپدیت نمی‌کنند تا سرمایه‌گذاران از وضعیت قیمت‌های جدید مطلع نشوند. این صندوق‌ها شش ماه قبل آنلاین عمل می‌کردند ولی حالا روش عدم شفافیت را دنبال می‌کنند. اگر در صندوق‌هایی مانند لوتوس بانک پارسیان سرمایه‌گذاری کرده‌اید، باید آگاه باشید که هیچ روشی برای اطلاع از وضعیت نوسان ارزش دارایی‌هایتان ندارید چراکه بانک و صندوق از انتشار قیمت‌های جدید صدور و ابطال خودداری می‌کنند.

بازار سرمایه رشد می‌کند؟

شاید به همین سادگی نباید انتظار رشد دوباره و ناگهانی را از بازار سرمایه داشت. این بازار به نقطه عطف خود رسید و حالا شیب نمودارش کمی نزولی شده ولی وضعیت سقوط ندارد. البته در آخرین معاملات بازار با افت 24 هزار واحدی همراه بود که برای بورس‌های استاندارد دنیا یک اتفاق سهمگین است ولی در بورس ایران که رشدها گاهی به بیش از 100 هزار واحد رسیده، کاهش 24 هزار واحدی پیچیده نیست.

کارشناسان چه می‌گویند؟

تقریبا حرف جدیدی در مورد بازار سرمایه بیان نشده و همه اظهارنظرها تکرار چند کلید واژه است. طرفداران بورس می‌گویند وضعیت مطلوب است و حرفه‌ای ها باید در بازار بمانند. مخالفان بازار هم می‌گویند که روند حرکت شاخص کل طی تمام روزهای آینده نزولی است چراکه موقعیت واقعی اقتصاد ایران در بازار انعکاس پیدا می‌کند.

 

آخرین قیمت سکه و دلار 

 هر قطعه سکه تمام بهار آزادی در معاملات تک فروشی 7 میلیون و 400 تومان قیمت خورده است. خبرگزاری مهر اما  از رشد قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به 7 میلیون و 600 هزار تومان خبر داده است. همچنین هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم ۷ میلیون و ۳۲۰ هزار تومان، نیم سکه ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، ربع سکه ۲ میلیون و ۱۳۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان است. هر اونس طلا در بازارهای جهانی ۱۷۳۵ دلار و ۱۵ سنت و هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز ۷۳۸ هزار و ۷۲۰ تومان است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.