BTC
ریال۶۳٬۳۵۶
+2.61%
ETH
ریال۳٬۸۲۰
+2.43%
LTC
ریال۱۸۷
+1.82%
DASH
ریال۱۹۲
+5.48%
XMR
ریال۲۵۵
+0.13%
NXT
ریال۰
-0.7%
ETC
ریال۵۳
+1.1%
DOGE
ریال۰
-3.32%
ZEC
ریال۱۴۲
+3.99%
BTS
ریال۰
+4.98%
DGB
ریال۰
+0.26%
XRP
ریال۱
+0.56%
BTCD
ریال۱۵۹
+2.61%
PPC
ریال۱
+2.11%
CRAIG
ریال۰
+2.61%
XBS
ریال۲
0%
XPY
ریال۰
0%
PRC
ریال۰
0%
YBC
ریال۲٬۳۰۰
0%
DANK
ریال۰
+2.61%

سیاست به کمک بازار سرمایه آمد

گزارش تحولات بورس

0

امروز و تا همین لحظه 742 هزار معامله در بازار سرمایه انجام شده‌است. روند حرکتی شاخص کل برای سومین روز متوالی مثبت و پیش‌بینی‌ها در مورد آینده هم روند حرکت صعودی است.

این اتفاقات پس از آن رخ می‌دهد که بورس چند هفته پراتفاق را پشت سرگذاشت و نگرانی‌های بسیاری را در مورد خود ساخت. اما بورس طی روزهای گذشته نگران چه بود و در آینده روند اتفاقات چیست؟

نفتکش‌ها

هرچند فروش بنزین ایران به ونزوئلا بیش از آنکه منطق اقتصادی داشته‌ّباشد، برآمده از یک حرکت نمادین سیاسی است. اما حداقل باعث حرکت صعودی و مثبت شاخص کل بازار سرمایه شد. دیروز که پنجمین کشتی ایرانی به این کشور امریکای جنوبی رسید، خیال سرمایه‌گذاران راحت شد که احتمالا با یک حرکت نظامی از سوی امریکا بازهم روابط به سمت تنش بیشتر نمی‌رود و دیگر هم نیازی به نگرانی در مورد ریزش شاخص نیست.

فصل مجامع رسید

برگزاری مجامع شرکت‌ها و بخصوص خبرهایی در مورد تجدید نظر در دارایی‌های آنها باعث شده تا وضعیت این شرکت‌ها در بورس هم بهبود پیدا کند. بخصوص اینکه بسیاری از آنها در تجدید دارایی و با توجه به رشد قیمت مسکن، با رشد میزان دارایی‌هایشان مواجه شده‌اند. در این شرایط برخی شرکت‌ها مانند سیمانی‌ها با توجه به احتمال افزایش تولید و صادرات محصول، وضعیت بهتری پیدا کرد‌ه‌اند. طی 50 روز گذشته شاخص 30 شرکت بزرگ بورسی، بیش از 119 درصد رشد داشته‌است. فروش سهام پالایشی‌ها هم صف جدیدی را ایجاد کرده‌است.

سیاست آرام و بورس صعودی

دولت تقریبا برای سهامداران تضمین کرده که شاخص بورس نمی‌ریزد. حداقل این تعهد پیش‌تر در مورد صندوق‌های مالی و اعتباری ارائه نشده‌ّبود و حالا بازار سرمایه یگانه محل جمع‌آوری سرمایه‌های خرد و کلانی شده که به دلیل رشد قیمت‌ها امکان حضور در بازارهای دیگر مانند مسکن را ندارند. ثبت نام بیش از 600 هزار نفر برای دریافت خودرو نشان داد که شهروندان به شدت نگران کاهش ارزش دارایی‌هایشان شده‌اند و از هر نوع سرمایه‌گذاری که سود یا حفظ ارزش دارایی منجر شود، استقبال می‌کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.